SEZONA OBILNÍCH OBRAZCŮ 2011 JIŽ ZAČALA

 

Jenomže letošní sezona začala mnohem dříve a navíc někde úplně jinde. Totiž na indonéském ostrově Jáva. Psal se teprve leden, konkrétně 23.1.2011 a tento jev známější spíš z Evropy se objevil zhruba 10 kilometrů od posvátného buddhistického chrámu Borobudur. Tento mohutný chrámový komplex vypadá jako pyramida ( Svět plný pyramid ), který je zároveň největší buddhistickou svatyní na světě. Založen byl v devátém století našeho letopočtu. Skládá se ze šesti čtvercových a tří kruhových stupňů. Pyramida je ozdobena tzv. stúpami, což je buddhistická sakrální stavba zvonového tvaru. A jak jsem se zmínil nedaleko ní, u obce Krasakan, se v rýžovém poli objevil letošní první obrazec. Je docela složitý, skládá se z jakési soustavy kružnic uspořádané do čtverce. Z trochou fantazie se dá říci, že se půdorysu chrámu Borobudur docela i podobá. (viz   Krasakan, Sleman, Yogyakarta )

Zhruba 50 km od Borobuduru se nalézá další významné místo duchovní Indonésie, a to největší hinduistická svatyně v Indonésii – Prambanan. Tento kamenný komplex, který také pochází z 9. století, je úžasné kamenické dílo, nad kterým se pozastaví nejeden cestovatel. Sochařské skulptury jsou umístěny na několika věžích, z nichž ta nejvyšší měří úctyhodných 47 metrů. Člověk se jen diví, jak si s tím ti dávní kameníci uměli takto úžasně pohrát. A co se nestalo letos 25. ledna, tedy o pouhé dva dny později, než objev předchozího obrazce? Objevil se druhý letošní obrazec, a to asi jen pět kilometrů od Prambananu. Stalo se tak u obce Wanujoyo ( viz Wanujoyo ) .  I ten byl poměrně složitý. Náhoda? Že se letošní obrazce objevily právě v okolí dvou nejvýznamnějších indonéských náboženských míst?

A aby tomu nebylo málo, tak se do třetice v této oblasti objevil 29. ledna další obrazec u obce Tegalrejo. Vypadal jako jakýsi ohnivý kruh s dalšími kruhy v řadě (viz   Tegalrejo ). A aby tomu nebylo málo, tak před několika dny, konkrétně 7. května jsem obdržel zprávu o čtvrtém indonéském obrazci, který se objevil u obce Cikarang poblíž Jakarty.

(Celý článek i s obrázky a ZDROJ)

Kontakt

Žďár nad Sázavou

abundancia@seznam.cz