VRTOCHY POČASÍ V HISTORICKÉM KONTEXTU

Jako téměř každý rok, i letos nás překvapil prudký nástup opravdové zimy. "Česko pod sněhem" halasně hlásá TV Nova a ostatní stanice se také předbíhají jak co nejbarvitěji vykreslit kalamitu. Zdá se, že ať je počasí jakékoliv, vždy je něco špatně. Je to pravda jen částečně, protože na průběhu počasí v posledních letech je jasně čitelný "podpis" chemtrailsů a šílených "vědeckých" experimntů s HAARPem. Že globální oteplování je jen fámou, za kterou se skrývají snahy zavést uhlíkovou daň už chápe stále lidí - vždyť v reálu je stále chladněji a zima je prakticky v každém ročním období. Je pravdou že v minulém a předminulém století nebylo tolik aut, silnic a dálnic, letadel a ani tolik fabrik a úřadů... Ale záznamy o počasí v kronikách jsou určitě víc než zajímavé. Nabízím vám záznamy z kroniky obce Jámy, ve které teď bydlím a kde se konečně cítím být opravdu DOMA. Toto jsem našla v knize Ivana Štarha "Jámy", která vyšla v roce 2002 při příležitosti 750 let existence naší obce.

"MRAZY, VEDRA, SUCHO A ZÁPLAVY.

Stará školní kronika byla věnována především záležitostem školy a fary, učitelé však do ní zapsali i události, které ovlivnili život celé vesnice. Jedněmi z takových mimořádných událostí byly výkyvy počasí. Tak v roce 1885 byl neobyčejně teplý duben, od počátku května se však počasí podstatně změnilo. V noci z 15. na 16. května napadlo tolik sněhu, že sněhové závěje zůstaly ležet několik dnů. Nedaleko Ostrova dokonce v sněhové vánici této noci zahynuli dva vozkové a podobných případů prý bylo na Vysočině více. Dne 6. září 1902 překvapila Jámy bouře s průtrží mračen. Obrovské množství vody, valící se od Vejdochu, ničilo ploty, odnášelo dříví z dvorků, spláchlo ryby z rybníků. Různé předměty z horní části obce byly po bouři rozneseny po dvorech a kůlnách v celé obci, ryby z rybníků nalézali občané ve chlévech, ovoce ze stromů bylo otlučeno, úroda na polích z větší části zničena. V létě 1904 bylo tak velké sucho, že v Jámách vyschly téměř všechny studny. Jen u Janderků (č.2) a u Táferských (č.8) zůstalo ve studních trochu vody, která musela dostačovat pro celou vesnici. Rybníky na návsi i Obecník vyschly úplně, voda pro dobytek se musela dovážet ze Sádků u Hlinného.

KRUTÁ ZIMA 1929.

Rok 1929 začal v celé republice tuhými mrazy, které vystupňovaly v polovině února a trvaly až do začátku března. Teploměr na okně školy naměřil ve dnech 11. a 13. února -32,5 stupňů celsia. Vichřice, která mrazy doprovázela, způsobila kalamitu v dopravě, na 75% zvěře v lesích zahynulo, zmrzly brambory ve sklepích, dobytek, hlavně mladší, ve chlévech i další domácí zvířata. Zamrzly studny a čerpadla. Pro nedostatek topiva bylo ve školách zastaveno vyučování. V J8mách se neučilo ve dnech 18. - 28. února. Obecní kronika poznamenala, že není pamětníka takové zimy za posledních 153 let. Škoda na ovocných stromech se poznala až na jaře, kdy zůstala většina stromů suchá."

Kontakt

Žďár nad Sázavou

abundancia@seznam.cz